گزارش تصویری مراسم "تجلیل از پیشکسوتان فیلم کمدی سینما و تلویزیون" با حضور نیوشا

 


 

در این مراسم که شامگاه چهارشنبه (دهم آذرماه) توسط مؤسسه‌ی نسل آفتاب در فرهنگسرای ارسباران برگزار ‌شد، لاله اسکندری ـ دبیر این همایش ـ با خواندن متنی کوتاه به بیان توضیح‌هایی درباره‌ی این همایش پرداخت. پس از آن، با حضور بهاره رهنما و پیمان قاسم‌خانی از مرتضی احمدی ـ هنرمند پیش‌کسوت سینما و تلویزیون ـ دعوت شد تا روی سن برود.


 

در ادامه‌ی این مراسم، شقایق دهقان و محراب قاسم‌خانی برای تقدیر از محمد ورشوچی روی سن رفتند. ورشوچی هنگام دریافت جایزه‌اش بیان کرد: من سخنگوی خوبی نیستم، اما شنونده‌ی بسیار خوبی هستم و اکنون از همه‌ی دوستانی که این مراسم را برگزار کرده‌اند تشکر می‌کنم. او ادامه داد: من خدمتگزاری هستم که 60 سال عمرم را در تلویزیون، تئاتر و سینما گذرانده‌ام. جواب زحمت‌های من همین تشویق‌های شماست و با پول نمی‌توان آن‌ها را جبران کرد. گاه برخی جوانان که من را می‌بینند می‌گویند می‌شود کاری کنید که ما هم بازیگر شویم. من خطاب به این دوستان می‌گویم که هر کاری رنج و زحمت دارد، اکنون صدا‌وسیما دانشکده‌ای جداگانه‌ای برای خود دارد و جوانان می‌توانند با انتخاب یکی از رشته‌های مورد علاقه‌ی خود به عرصه‌ی سینما و تلویزیون وارد شوند.


 

احمدی هنگام گرفتن جایزه‌ی خود گفت: در مقابل این همه هنرمند نمی‌توانم چیزی بگویم؛ اما فقط به این نکته اشاره می‌کنم که من 70 سال است در این کارم و اکنون و پیش از این، بارها مزد کار خود را گرفته‌ام. مزد من همین لبخند شماست و دیدن لبخند بر لبان شما برای من کافی است.


 

در این مراسم نیوشا ضیغمی برای اعطای جوایز علیرضا خمسه روی سن رفت. علیرضا خمسه هم که به‌تازگی از سفر حج بازگشته و موهای خود را تراشیده است، در این مراسم به طنز گفت: معاشران گره از زلف یار باز کنید.


محمدرضا فروتن برای اعطای هدایای سعدی افشار روی سن رفت. وقتی افشار روی سن حاضر شد، شهرام شکیبا که اجرای این مراسم را برعهده داشت، از او خواست با چند جمله حاضران سالن را بخنداند. سعدی افشار در پاسخ به این درخواست گفت: سیاه‌بازی هیچ‌گاه با یک نفر انجام نمی‌شود. هیچ‌وقت سیاه‌بازی انفرادی نبوده است و این حرفه بدبختی‌های زیادی دارد و این‌گونه نیست که یک نفر به‌تنهایی بخواهد روی صحنه بیاید و دیگران را بخنداند.


 

در بخش دیگری از همایش تجلیل از پیش‌کسوتان فیلم‌های کمدی، شبنم قلی‌خانی برای تقدیر از گوهر خیراندیش روی سن رفت.


 

در ادامه‌ی این مراسم نصرت‌الله وحدت ـ بازیگر قدیمی تئاتر و سینما ـ دعوت شد و در صحبتی کوتاه گفت: مجبورم خلاصه‌ای از خود بگویم؛ پیش از این‌که همه‌ی شما به دنیا بیایید من قدم به صحنه‌ی تئاتر گذاشتم. من 62 سال پیش تئاتر را آغاز کردم و پس از موفقیتی که در اصفهان پیدا کردم، تهرانی‌ها از من دعوت کردند تا به اینجا بیایم و برنامه‌هایی اجرا کنم. پس از آمدن به تهران، جذب سینما شدم و ماندگار شدم. در تهران من سال‌ها با عناوین و القاب مختلفی که به من نسبت می‌دادند، کار می‌کردم، حتا به یاد دارم زمانی در صفحه‌ی اول روزنامه‌ی کیهان از من به‌عنوان «سلطان کمدی» یاد می‌شد یا روزنامه‌های دیگر عنوان «شکرپاره» و «بمب خنده» را به من می‌دادند؛ اما حالا از آن بمب تنها چاشنی‌اش باقی مانده است.


 

خیراندیش در سخنانی گفت: باور کنید نمی‌دانستم که امشب قرار است از من هم تجلیلی شود.


 

شهرام قائدی برای تقدیر از بیژن بیرنگ روی سن رفت و بیژن بیرنگ در صحبتی بسیار کوتاه گفت: نمی‌دانم چه باید بگویم فقط جای دوست و همکار قدیمی‌ام مسعود رسام را خالی می‌کنم و از بانیان این برنامه متشکرم.


 

چنگیز جلیلوند برای اعطای هدایای داریوش کاردان روی سن رفت و گفت: تصور می‌کنم بازیگران و کمدین‌های پیش‌کسوت ما امروز به جایی رسیده‌اند که لایق آن‌هاست که برای‌شان چنین جشنی گرفته شود. داریوش کاردان‌ هم پس از گرفتن هدایای خود گفت: نمی‌خواستم این را بگویم، ولی باید مرگ مرحوم طنز را به اطلاع دوستان و آشنایان برسانم و تسلیت بگویم. این مرحوم مدت‌هاست درگذشته و چهلم و سال آن هم برگزار شده و چند سالگرد هم برایش گرفته‌اند. اکنون به جای طنز، نطنز بیداد می‌کند و آفتابه و فحش جای طنز را گرفته است.


 

آرام جعفری برای تقدیر از ماهایا پطروسیان روی سن رفت و پطروسیان نیز در صحبتی کوتاه گفت: در جایی که اساتید پیش‌کسوتی مانند مرتضی احمدی گفتند که خجالت می‌کشند حرف بزنند، من نمی‌دانم چه بکنم؛ اما دوست دارم برخی مسائل را بگویم. البته اصلا انتظار نداشتم که امشب از من هم تجلیل شود، چراکه بر این باورم که هنوز راه درازی در پیش دارم. پطروسیان ادامه داد: می‌خواستم به نکته‌ای که شاید خیلی از بازیگران کمدی ما را اذیت می‌کند، اشاره کنم. متأسفانه نگاه خاصی به کمدی و بازیگران کمدی می‌شود و معمولا مهارت‌ها و کار این افراد در جشنواره‌های بین‌المللی داخلی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. در حالی که اگر همان افراد آن کارها را در ژانر جدی انجام دهند، حتما مورد تقدیر قرار می‌گیرند.


 

رضا بابک هم در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: «به هر حال، امیدوارم فضایی ایجاد شود که باز طنز‌های شریف برای خود جایی داشته باشند و امکانی به‌وجود آید که دوستان ما که کاربلد هستند، بتوانند در این عرصه فعالیت کنند. اکنون متأسفانه طنز جای خود را به مسائلی داده است که امیدواریم در آینده جلوی این اتفاق گرفته شود».


 

رضا بنفشه‌خواه جایزه مرضیه برومند را به خواهرش داد.


 

آرام جعفری برای تقدیر از ماهایا پطروسیان روی سن رفت.


 

لاله اسکندری برای تقدیر از فرهاد آییش روی سن رفت و مائده طهماسبی (همسر فرهاد آییش) به نمایندگی از او این جایزه را گرفت.


 

در این مراسم با پخش کلیپی از زنده‌یاد علی حاتمی و کارهایی مانند «حسن کچل» و «خواستگار» از او یاد شد. هم‌چنین یادی هم از زنده‌یاد منوچهر نوذری شد و در پایان مراسم بیان شد که کمال تبریزی به‌دلیل این‌که مشغول فیلم‌برداری در ارمنستان است از قبول چنین تقدیری عذرخواهی کرده و حمید جبلی و ایرج طهماسب هم گفته‌اند که سر کار هستند و نمی‌توانند برای تقدیر در این مراسم حاضر شوند. در پایان این مراسم، با پخش کلیپی، یاد درگذشتگان سال‌های اخیر سینما، تلویزیون و تئاتر گرامی داشته شد.

 

چند عکس دیگر:

 

                 

                 

                 

                 

                 

 

/ 30 نظر / 83 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهره

سلااااااااااااااااااام اپم خوشحال می شم بیای [گل][قلب]

شادی

با 12 پوستر جدید سینمایی اپممممممممممممممممممممممم

شادی

سلام لینکت کردم شما هم منو با عنوان جدیدترین ژوسترهای سینمایی بلینک چرا نظر خصوصی گذاشتی؟[ناراحت][چشمک]

شادی

سلام لینکت کردم شما هم منو با عنوان جدیدترین ژوسترهای سینمایی بلینک چرا نظر خصوصی گذاشتی؟[ناراحت][چشمک]

شادی

سلام لینکت کردم شما هم منو با عنوان جدیدترین ژوسترهای سینمایی بلینک چرا نظر خصوصی گذاشتی؟[ناراحت][چشمک]

شادی

سلام لینکت کردم شما هم منو با عنوان جدیدترین ژوسترهای سینمایی بلینک چرا نظر خصوصی گذاشتی؟[ناراحت][چشمک]

سلمان

بسیار زیباست این نیوشا